Russell T Davies Honoured with The Judges Award as The Royal Television Society Unveils its Winners for 2019 | The Fan Carpet Ltd • The Fan Carpet: The RED Carpet for FANS • The Fan Carpet: Fansites Network • The Fan Carpet: Slate • The Fan Carpet: Theatre Spotlight • The Fan Carpet: Arena • The Fan Carpet: International

Russell T Davies Honoured with The Judges Award as The Royal Television Society Unveils its Winners for 2019


25 November 2019

Russell T Davies received The Judges Award

The Royal Television Society’s (RTS) North West centre crowned the winners of its 2019 Awards on Saturday 23rd November at a ceremony held at Hilton Hotel Deansgate in Manchester hosted by Coronation Street actor and television presenter, Sally Lindsay. Hollyoaks’ actor Ruby O'Donnell also presented from the red carpet and backstage.

The RTS North West Awards celebrate the best of animation, factual, comedy & entertainment, news, short feature and drama in the North West region. With 26 categories in total, BBC One led the way taking home eight awards, with ITV News Granada Reports and Russell T Davies’ Years and Years being the most-awarded shows with three wins each. Davies also received the prestigious Judges Award, which was presented by actor Russell Tovey.

Cat Lewis, Chair of RTS North West said “Over the last year there’s been a huge amount of growth in the North West’s TV sector and we’re extremely proud of the breadth, quality and creativity of content coming out of the region. It was fantastic to celebrate the achievements of our local industry and the talented individuals within it on Saturday – congratulations to all the winners!” 

 

 

The full list of nominations and winners is below:

Best Animation/Puppetry

WINNER – Clangers - Factory Create/Coolabi for CBeebies

Danger Mouse - BBC Children’s In House Productions/ Boat Rocker Media for CBBC

Go Jetters - BBC Children’s In House Productions for CBeebies

Moon and Me - Mackinnon & Saunders/Foundling Bird/Sutukki for CBeebies

Best Children's Programme (Pre-School)

WINNER - YolanDa's Band Jam -BBC Children’s In House Productions for CBeebies 

CBeebies Stargazing: Mission Moon - BBC Children’s In House Productions for CBeebies

Clangers - Factory Create/Coolabi for CBeebies

Daisy & Ollie Christmas Special; 'What's so Great About Christmas Anyway?’ - Hoopla Animation for Cartoonito UK

Best Children's Programme (School Age)

WINNER - My Life: Blood Sugar Brothers - Nine Lives Media for CBBC

My Life: I Will Survive - Blakeway North for CBBC

The Worst Witch - BBC Children’s In House Productions for CBBC

Finding My Family: Holocaust – A Newsround Special - BBC Children’s In House Productions for CBBC 

Best Current Affairs Programme

WINNER - Life After My Brother's Murder - Blakeway North for BBC Three

Dispatches: Skipping School - Britain's Invisible Kids - Blakeway North for Channel 4

Watchdog Live - BBC Studios for BBC One

Sex Map of Britain: Polyamory – Just the Three of Us - BBC Studios for BBC Three

Best Production (Craft)

WINNER – Ambulance - Dragonfly for BBC One

Years and Years (Director) - Red Production Company for BBC One

The Bay - Tall Story Pictures for ITV

The Voice Kids (Director) - ITV Studios for ITV

Best Post Production (Craft)

WINNER - The ABC Murders – Mark Briscoe (Audio) - Farm Manchester for BBC One

Gentleman Jack – Mark Briscoe (Audio) - Farm Manchester for BBC One

Ambulance – Max Goldini (Grade) - Farm Manchester for BBC One 

Ambulance – Mark Ryder (Audio) - Farm Manchester for BBC One 

Best Digital Content

WINNER - Granada Reports - ITV News Granada Reports for ITV

Hollyoaks - Celebrate Difference - Lime Pictures for Channel 4

CBeebies Get Creative - BBC Children’s / BBC Children’s D&E / Goodboy Digital for CBeebies

Super Movers - BBC Education for CBBC 

Best Regional News Journalist

WINNER - Chris Hall - ITV News Granada Reports for ITV

Nina Warhurst - BBC North West Tonight for BBC One

Abbie Jones - BBC North West Tonight for BBC One

Matt O’Donoghue - ITV News Granada Reports for ITV

Best Regional News Programme

WINNER - Granada Reports – Suicide Investigation - ITV News Granada Reports for ITV

Granada Reports – Compilation - ITV News Granada Reports for ITV

BBC North West Tonight – Compilation - BBC North West Tonight for BBC One

BBC North West Tonight – Police Special - BBC North West Tonight for BBC One

Best Regional Story

WINNER - BBC North West Tonight - The Church that Changed: Lizzie’s Legacy - BBC North West Tonight for BBC One

BBC North West Tonight - Lancashire Care - BBC North West Tonight for BBC One

Granada Reports - Homeless Across the North West - ITV News Granada Reports for ITV

Granada Reports - Peter O'Reilly - ITV News Granada Reports for ITV

Best Sports Programme

WINNER - The Kennedy who Changed the World – BBC Sport for BBC Two

John McEnroe: Still Rockin' at 60 - BBC Sport for BBC One

England’s World Cup Lionesses - BBC Sport for BBC One

The Making of Tommy Fleetwood - BBC North West Tonight - BBC North West Tonight for BBC Two 

Best Breakthrough Talent

WINNER - Callum Booth-Ford: Butterfly - Red Production Company / Aenon for ITV

Ella Marshall-Pinder: 4 O’Clock Club - BBC Children’s In House Productions for CBBC

Sadie Simm: Free Rein - Lime Pictures for Netflix

Louisa Hollway: Clink - LA Productions for Channel 5

Best Script Writer

WINNER - Nick Leather: Mother’s Day - BBC Studios for BBC Two

Tony Marchant: Butterfly - Red Production Company / Aenon for ITV

Jimmy McGovern and Gillian Juckes: Care - LA Productions for BBC One

Russell T Davies: Years and Years - Red Production Company for BBC One

Best Performance in a Comedy

WINNER - Samson Kayo: Timewasters - Big Talk Productions for ITV 2

Richard David-Caine: Class Dismissed - BBC Children’s In House Productions for CBBC

Justin Fletcher: Gigglebiz - BBC Children’s In House Productions for CBeebies

Daniel Lawrence Taylor: Timewasters - Big Talk Productions for ITV 2

Best Performance in A Continuing Drama

WINNER - Rob Mallard: Coronation Street - ITV Studios for ITV

Kieron Richardson: Hollyoaks - Lime Pictures for Channel 4

Katie McGlynn: Coronation Street - ITV Studios for ITV

Lauren McQueen: Hollyoaks - Lime Pictures for Channel 4

Best Single Documentary

WINNER - Farther and Sun - a Dyslexic Road Trip - Platform Productions for BBC Four

The Foreign Doctors are Coming - Blakeway North for Channel 4

The Kennedy who Changed the World – BBC Sport for BBC Two

Life After My Brother's Murder - Blakeway North for BBC Three 

Best Performance in a Single Drama or Drama Series (Male)

WINNER - Rory Kinnear: Years and Years - Red Production Company for BBC One

Callum Booth-Ford: Butterfly - Red Production Company / Aenon for ITV

Russell Tovey: Years and Years - Red Production Company for BBC One

Mark Stobbart: Moving On - LA Productions for BBC One 

Best Performance in a Single Drama or Drama Series (Female)

WINNER – Jessica Hynes: Years and Years - Red Production Company for BBC One

Anna Friel: Butterfly – Red Production Company / Aenon for ITV

Anne Reid: Years and Years - Red Production Company for BBC One

Emma Thompson: Years and Years - Red Production Company for BBC One

Best Factual Series

WINNER – Ambulance - Dragonfly for BBC One

Murdertown - Workerbee for Crime+Investigation UK

Bargain Loving Brits in the Sun - Blakeway North for Channel 5

The Yorkshire Ripper Files:  A Very British Crime Story - Wall to Wall for BBC Four

Best Factual Entertainment Programme

WINNER - Teen Mom UK - True North Productions for MTV

The Dengineers - BBC Children’s In House Productions for CBBC

New Gino's Italian Coastal Escape - Multistory Media for ITV

Sex on the Couch - BBC Studios for BBC Three

Best Entertainment Programme

WINNER - Sam and Mark’s Big Friday Wind Up - BBC Children’s In House Productions for CBBC

The Big Soap Quiz: Coronation Street vs Emmerdale - ITV Studios for ITV

University Challenge - ITV Studios for BBC Two

The Voice Kids - ITV Studios for ITV

Best Comedy Programme

WINNER – Timewasters - Big Talk Productions for ITV2

Class Dismissed - BBC Children’s In House Productions for CBBC

Gigglebiz - BBC Children’s In House Productions for CBeebies

Smile Love It Might Never Happen - Eggs Collective for BBC Arts

Best Single Drama or Drama Series

WINNER - Years and Years - Red Production Company for BBC One

The Worst Witch - BBC Children’s In House Productions for CBBC

Butterfly - Red Production Company / Aenon for ITV

Care - LA Productions for BBC One

Best Daytime Series

WINNER - Moving On - LA Productions for BBC One

Home Is Where the Art Is - BBC Studios for BBC One

Judge Rinder - ITV Studios for ITV

Pitching In - LA Productions for BBC One

Best Continuing Drama Storyline

WINNER - Coronation Street: Sinead's Cancer - ITV Studios for ITV

Coronation Street: Carla's Psychosis - ITV Studios for ITV

Hollyoaks: Lily's Self-harm - Lime Pictures for Channel 4

Hollyoaks: Ste's Far-Right Radicalisation - Lime Pictures for Channel 4

Judges Award

WINNER - Russell T Davies

About The Royal Television Society

From glamorous award ceremonies to lively debates, the RTS embraces all aspects of television, and is open to anyone with an interest in the medium.

As an educational charity, we encourage and celebrate work in television and its related fields, from finding out how the nation’s favourite shows are made in our Anatomy of a Hit series, to celebrating burgeoning talent at our annual Student Awards.

The industry’s most talented individuals give us an insight into the work that goes into making cutting edge contemporary TV. From Government ministers and CEOs to workshops with great runners, our events look at every part of the business. 

Our annual Television Journalism, Programme, Craft and Design, and Student Awards celebrate achievements across the broadcasting industry. 

Each year, we offer Television Production and Technology bursaries to help those from less affluent backgrounds get a foothold in the industry, and Masterclass sessions bring together students, academics and industry heads.

Global television leaders gather to discuss what the future holds for television at our London Conference or the RTS Cambridge Convention.

Alongside our engaged community of over 4,900 full members, the Society is supported by Britain and the world's biggest broadcasters, producers and consultants, including Principal Patrons BBC, Channel 4, ITV and Sky.

Originally founded as the Television Society in 1927, the Society was granted its Royal title in 1966 and HRH The Prince of Wales became Patron of the RTS in 1997.

Today, 15 regional and national groups curate lively events and awards around the UK and Ireland, from Glasgow to Galway. 

RTS Futures, which is aimed at those in their first two years of employment, organises an exciting roster of discussion, training and social occasions. Recent events have included workshops on learning how to format shows and how to survive as a freelancer, and expert panels explaining how to be the best researcher and how to make it on-screen.

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


CAPTCHA Image
Reload Image